Gdy nadchodzi kolejny rok często stawiasz sobie różnego rodzaju cele i postanowienia. Większość z nas niestety nie dotrzymuje tych obietnic danych samym sobie, odpuszczając po jakimś czasie. Dlaczego się nie udaje? Jak utrzymać motywację, aby zrealizować zamierzone cele?  Oto wskazówki

Dlaczego, tak łatwo rezygnujemy z realizacji naszych marzeń? Prawdopodobnie nasze postanowienia noworoczne są zbyt wygórowane i znacznie przewyższają aktualne możliwości lub nakładamy na siebie nierealne ilości pracy, dlatego tym razem nie odpuszczaj tylko dobrze zaplanuj!

Wyznacz cele

Spisz na kartce wszystko, co chcesz zrealizować w tym roku i wybierz 3 kluczowe cele, jakie są spośród nich najważniejsze. Ustalenie priorytetowych celów pozwoli Ci ustalić hierarchie działania.

Cele SMART i umowa

Twoje cele powinny być skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne, określone w czasie. Nie wystarczy, że powiesz sobie „Chce schudnąć 15 kg”, Twój cel będzie zbyt ogólny. Spróbuj określić następująco „Zrzucę 15 kg do czerwca 2017 roku” Określenie takiego celu jest konkretne, jesteś w stanie zmierzyć efekty w przedziale czasowym, jest to osiągalne i realne.

Często stawiamy sobie zbyt ogólne cele dając sobie „wyjście awaryjne”. Spisanie konkretnych celów na piśmie będzie stanowić niejako wewnętrzną umowę, z której chcesz się wywiązać. Prawda?

Odkryj motywacje

Do każdego celu wypisz 5 powodów, dlaczego chcesz to osiągnąć i dlaczego jest takie ważne dla Ciebie. Jeśli nie znajdujesz tylu powodów przekalkuluj swoje postanowienia.

Spisz zadania i przygotuj kartę postępów

Osobiście uwielbiam wykreślać zadania, które realizuje, widok takiej pokreślonej kartki sprawia, że jestem dumna z ogromu pracy, jaki wykonuje, a to naprawdę motywuje do działania. Możesz użyć do tego zwykłego kalendarza  lub po prostu kartki.

Jeśli chcesz zgubić kilogramy to możesz przygotować samodzielnie tabele z cotygodniowymi datami, aby wpisywać wagę i obwody lub wykorzystaj gotowy 2-tygodniowy-monitoring-postepow który przygotowałam. Możesz w nim zakreślać  zrealizowane zadania związane z żywieniem oraz wpisać swoje nawyki, nad którymi chcesz pracować.

Szukaj rozwiązań

Chcesz zrzucić  kilka kilogramów, ale nie masz motywacji by ćwiczyć, nie masz czasu gotować? Szukaj rozwiązań –  są na wyciągnięcie ręki.

Aby zmotywować się do ćwiczeń poproś koleżankę/kolegę/partnera, aby ćwiczył z Tobą, wykup karnet do siłowni na rok, zadeklaruj się publicznie czy to na Facebooku czy na Instagramie, że rozpoczynasz ćwiczyć. Masz dzieci i nie masz czasu? Ćwicz wcześnie rano lub późnym wieczorem, poproś babcie, koleżankę, aby zaopiekowała się bąblami 🙂 Ostatecznie ćwicz w domu z dziećmi, potraktuj to, jako świetną zabawę.

Aby schudnąć trzeba zdrowo jeść, zacznij od porządków w swojej kuchni, idź na zakupy z listą, stwórz ja sama lub skorzystaj z mojej propozycji i ściągnij twoja-lista-zakupow. Brak pomysłu? Idź do dietetyka, stworzy on jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb. Brak czasu, skorzystaj z cateringu dietetycznego. Zdrowe pudełka z dostawą do domu, bez wysiłku, zakupów, gotowania, zmywania. Proste!

„Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu”

Poproś o wsparcie

Poinformuj rodzinę oraz przyjaciół o swoich celach, poproś ich o wsparcie i zrozumienie, aby nikt nie machał Ci przed oczami paczką chipsów ani nie namawiał na „ostatniego” papierosa.

Zmień podejście

Wszystko albo nic? Taki sposób myślenia sprawia, że postrzegasz sytuacje albo tylko, jako dobrą albo tylko złą. Więc przy napotkaniu przeszkody uznajesz, że skoro nie jesteś idealny to jesteś beznadziejny? Poczucie winy nie przybliży Ciebie do osiągnięcia celu! Myśl pozytywnie i przygotuj się na kłody pod nogami. Przy każdym celu określ, co najmniej 3 rzeczy, które mogą Ci utrudnić realizacje i napisz jak sobie z tym poradzisz.

Pamiętaj, że przyjdzie okres odstępstwa lub zniechęcenia, ale w takich chwilach wróć do kartki z celami, nie rezygnuj, nie odpuszczaj, chwili słabości nie traktuj z góry, jako porażki.

Z Nowym Rokiem życzę Wam realizacji zamierzonych postanowień oraz satysfakcji z wyników!

Sprawdź naszą ofertę – Dietetyk Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *